Libčice jsou velmi příjemné místo pro život. Vždy je samozřejmě ještě co vylepšovat, ale mně se tu žije moc dobře. Ovšem jak by to asi se mnou vypadalo, kdybych přišla na svět jako jiný živočišný nebo snad dokonce rostlinný druh?

Mohla bych být nějakou travinou. Pěknou travičku lidé chtějí a pomáhají jí. Ne, že by mi chemická strava nějak zvlášť chutnala, ale výživná je a hlady bych tu strádat neměla. Ale ouvej, z nějakého důvodu mě neustále sečou hned u země. I v horku a suchu. Já mám přitom jen mělké kořínky, takže si pro vodu nedosáhnu do hloubky. A třícentimetrovými stonky si ani nezastíním půdu proti odparu, když už bych se k nějaké vodě dostala.

Tak co kdybych byla některá bylinka, ty koření hluboko a sucho je tak netrápí. Řebříček, jitrocel nebo třeba pampeliška. Lidem toho mám hodně co nabídnout, ale vypadá to, že o mě vesměs moc nestojí. Na spoustě míst mě hubí nějakou vražednou chemikálií nebo mě s hrůzou v očích vyrývají, jen stihnu vykouknout. Že prý jsem plevel. A ani tam, kde mě ještě jakž takž strpí, mě nenechají vykvést.

Kvést můžou okrasné květiny opečovávané na záhonech. Jako dospělý motýl bych se na nich mohla docela pěkně namlsat. Dokonce bych měla k dispozici dostatek “motýlích keřů” speciálně vysázených k nalákání mé krásy. Jenže co po jídle? Kde jsou živné rostliny pro moje housenky, kam bych mohla naklást vajíčka? A pokud už nějaké najdu, záhy i s vajíčky skončí rozsekané sekačkou.

Zkusím to raději jako brouk. Drabčík, co se živí mušími nedochůdčaty, střevlík, co dokáže likvidovat slimáky – ty si jistě lidé na svém teritoriu předcházejí. Jenže kam se mám schovat na zimu, když nikde pod stromy nezůstane ani lísteček, natož třeba spadlá větev nebo pařez?

Raději už s tím procesem reinkarnací skončím. Asi by chvíli trvalo, než bych se trefila do druhu, kterému tu nic zásadního nechybí. Těm méně šťastným se pokouším poskytovat trochu prostoru na své zahradě. A byla bych moc ráda, kdyby se na ně bral ohled alespoň na části městských pozemků. Stačí možná, když tam budeme trochu víc uklízet následky svého výskytu a o něco méně “uklízet” samotnou přírodu.

Kateřina Babková